Opublikowano: 29 kwietnia, 2021, Czas czytania: 3 Min
Jeszcze nie tak dawno zwykło się mówić, że telefon komórkowy ma służyć przede wszystkim do dwóch rzeczy: do dzwonienia i pisania / odbierania SMS-ów. Tak naprawdę to właśnie możliwość wysyłania krótkich wiadomości tekstowych tak bardzo zrewolucjonizowała tradycyjne metody komunikacji dostępne od momentu wynalezienia przez Bella telefonu stacjonarnego.
3 grudnia – to właśnie ten dzień jest celebrowany co roku jako urodziny SMS-a. Tak dokładne określenie tego dnia jest możliwe, ponieważ właśnie wtedy został wysłany pierwszy SMS. W 1992 roku w Wielskiej Brytanii Neil Papworth, pracownik firmy Vodafone, właśnie w ten sposób złożył życzenia bożonarodzeniowe swoim kolegom
Początkowo krótkie wiadomości tekstowe wysyłane były przez operatorów sieci komórkowych do swoich klientów w celu informowania ich o awariach, planowanych remontach sieci, zmianach w cenniku itd. Zresztą wiadomości wysyłane były tylko wewnątrz sieci – nie było technologicznej możliwości, aby SMS-y przepływany pomiędzy operatorami. Głównym motorem zmian stali się jednak młodzi ludzie, którym bardzo przypadła do gustu ta forma komunikacji.
Nie da się ukryć, że uwielbienie do tej formy komunikacji szybko przeszło z nastolatków także na inne grupy społeczne i wiekowe. Głównie dzięki temu, że SMS pozwalał szybko i tanio przekazać informacje. W latach 90 połączenia komórkowe były bardzo drogie, zatem SMS okazywał się naprawdę dobrą dla portfela alternatywą.
Przez wiele lat SMS był po prostu SMS-em, czyli sposobem na sprawną komunikację międzyludzką zamkniętą w 160 znakach. Jednak wraz z postępem technologicznym okazało się, że krótka wiadomość tekstowa jest także doskonałym narzędziem marketingowym czy informacyjnym. Firmy coraz częściej wykorzystywały to rozwiązanie z komunikacji B2B i B2C korzystając przy tym z powstających rozwiązań systemowych, które pozwalały na budowani baz kontaktów, wysyłkę wiadomości do wielu tysięcy odbiorców, personalizację, raportowanie i wiele innych.
Prawdę mówiąc, to właśnie dzięki zmianie kursu i poszerzeniu możliwości wykorzystania SMS-ów na zupełnie nowych polach, w dobie powstających komunikatorów internetowych, SMS wciąż cieszy się niesłabnącą popularnością. Wydawać by się mogło, że to narzędzie, które jakby nie patrzeć ma już 28 lat, powinno odejść do lamusa, ponieważ konkuruje z rozwiązaniami opartymi o dużo większe możliwości. Jednak pomimo szalejącego postępu technologicznego SMS ma się dobrze, a w komunikacji biznesowej w zasadzie rozkwita.
Warto wiedzieć, dlaczego SMS, pomimo tego, że uśmiercany był wielokrotnie przez analityków czy technologicznych wizjonerów, wciąż trwa na stanowisku. Przede wszystkim dlatego, że jest niezawodny i uniwersalny. Smsowanie to podstawowa funkcja w każdym telefonie komórkowym, niezależnie od tego, czy jest to Nokia 3310 czy Samsung Galaxy s20. Do każdego z tych modeli wiadomość dojdzie – wystarczy być tylko w zasięgu sieci operatorskiej, a to przecież w dzisiejszych czasach nietrudno. Poza tym SMS opiera się o numer telefonu, który przecież posiada każdy użytkownik komórki. Zatem każdy jest w stanie odebrać i wysłać taką wiadomość, a z punktu widzenia prowadzeni biznesu i masowej komunikacji, jest to bardzo istotna cecha – mówi Paweł Mamcarz właściciel przypomnamy.com