Opublikowano: 01 czerwca, 2021, Czas czytania: 3 Min
Jak mantrę powtarzamy, że SMS odnalazł swoje miejsce w działalności biznesowej. Pytanie, które naturalnie się zatem pojawia – co to dokładnie oznacza i gdzie krótką wiadomość tekstową można użyć by zwiększyć sprzedaż i poprawić kondycję firmy.
Wbrew pozorom, pomimo swoje prostoty SMS można wykorzystywać na wiele różnych sposobów w biznesie. Tak naprawdę, to właśnie w tej prostocie jest największa siła tego narzędzia, które doskonale sprawdza się do wysyłki przypomnień, do informowania, wysyłania wiadomości windykacyjnych, marketingowych czy też kodów transakcyjnych.
Przypomnienia
Przypomnienia to chyba najbardziej lubiany przez klientów sposób wykorzystywania wiadomości SMS. Na pewno każdemu z nas niejednokrotnie zdarzyło się zapomnieć o wizycie u dentysty, fryzjera bądź ubezpieczalni. Zapewne także niejednokrotnie każdy z nas otrzymał SMS-a, który przypomniał nam o wizycie, o której normalnie byśmy zapomnieli. No właśnie! Dlaczego SMS tak dobrze sprawdza się w tym przypadku? Ponieważ np. e-mail nie zdałby egzaminu w tej kwestii. Nie każdy z nas otwiera skrzynkę regularnie. Niektórzy sprawdzają pocztę co kilka dni, zatem takie przypomnienie, wysłane mailem, mogłoby nie zostać otwarte w odpowiednim czasie zatem nie spełniłoby swojej funkcji. SMS, tak jak to podkreślaliśmy niejednokrotnie, trafia na KAŻDY telefon, praktycznie w czasie rzeczywistym. A telefon to takie urządzenie, które nosimy praktycznie zawsze przy sobie. Z badań wynika także, że około 97% wszystkich wiadomości SMS jest otwartych. Takiego Open Rate nie ma żadne inne narzędzie.
Jakie zatem przypomnienia można ustawić
Przykład:
Branża: fryzjerstwo i kosmetyka
Moment wysłania wiadomości: dzień przed planowaną wizytą. Wysyłka w godzinach pracy gabinetu. Dlaczego? Aby dać sobie szansę na umówienie nowego klienta w przypadku chęci rezygnacji przez dotychczas zapisanego klienta.
Nadawca: Fryzjer Trend
Treść: Przypominamy o umówionej jutrzejszej wizycie tj. 10.10 o godzinie 10:10. W przypadku chęci rezygnacji, prosimy o telefon na numer +0048 32 10 10 101. Dziękujemy.
Można zastosować także inne rozwiązanie – na potwierdzenie
Nadawca: 666 777 888 (stały, dedykowany numer, przyporządkowany firmie, do komunikacji nadawczo – odbiorczej z klientem).
Tekst: Salon Trend przypomina o jutrzejszej wizycie tj. 10.10 o godzinie 10.10. Prosimy o potwierdzenie przybycia odpowiadając na tę wiadomość. Dziękujemy i pozdrawiamy.
Jeden typ przypomnień opiera się na kontakcie w celu odmówienia a drugi na kontakcie w celu potwierdzenia. Oba sposoby są dobre i oba mają zarówno swoje plusy jak i minusy.
Przykład 1 nie angażuje tak bardzo klienta, ponieważ jeśli chce przyjść na umówioną wizytę, to tak de facto nie musi robić nic. Jedynie w sytuacji rezygnacji wymagana jest jakakolwiek reakcja. Minusem z kolei tej wiadomości jest to, że to słabe zaangażowanie może doprowadzić do sytuacji, w której nasz klient i tak zapomni o wizycie.
Przykład 2 wymaga od klienta reakcji, jeśli chce przybyć na umówioną wizytę. To jest oczywiście dobre, ponieważ przedsiębiorca uzyskuje większą pewność, że Klient faktycznie przyjdzie. Zdarzają się jednak sytuacje w których klient pomimo chęci przyjścia na wizytę, zapomni ją SMS-owo potwierdzić, co skutkowałoby odwołaniem rezerwacji. Aby tego uniknąć warto sprawdzić telefonicznie, czy dana osoba faktycznie nie ma zamiaru przyjść, czy jedynie przez zaniedbanie nie potwierdziła wizyty. Aby taką akcję przeprowadzić potrzebny nam jest jednak ktoś kto fizycznie ten telefon wykona. Rozwiązanie to może się zatem okazać bardziej energochłonne niż rozwiązanie 1.
Zalety stosowania przypomnień
Po pierwsze, co warto zawsze podkreślać, przypomnienia są lubianą i docenianą formą kontaktu. Zatem stosując narzędzie SMS do tego typu informowania budujemy lojalność i wdzięczność klientów. Część z nich prawdopodobnie zapomniałaby o długo wyczekiwanej wizycie, przez co minęliby swoją kolejkę i znowu skazani byliby na kolejne dni oczekiwania.
Co się jednak z tym wiąże to fakt, że dzięki sytuacji, w której klienci nie zapominają i swoich wizytach, usługodawcy nie tracą zbędnych rezerwacji, czyli nie tracą pieniędzy. Każda wcześniej odwołana rezerwacja daje szansę na umówienie kogoś nowego / innego. Bez tej wiedzy nie ma szansy na wypełnienie luki czasowej, co oznacza nie mniej nie więcej jak stratę finansową.