Opublikowano: 02 maja, 2021, Czas czytania: 3 Min

Mówiąc o SMS-ie trudno traktować go w kategoriach „działa / nie działa”. SMS przecież ma za zadanie przekazywanie informacji w formie tekstowej i to prawie od 30 lat robi bezbłędnie. Pytanie nasuwa się zatem inne – czy SMS jest popularny tak samo mocno jak 2 dekady temu?

Messenger, Viber, WatsApp i wiele innych – to jest właśnie dzisiejsza rzeczywistość. Rzeczywistość komunikatorów internetowych, gdzie przeniosła się nasza codzienność i kontakty międzyludzkie. Komunikatory dają szerokie spektrum zastosowania – od wysyłki zdjęć i filmów, po rysowanie, edycję zdjęć a nawet rozmów telefonicznych bądź wideo.  Możliwości mnóstwo a wymagania to tylko albo aż dostęp do internetu.

No i właśnie – internet, coś co wydawać by się mogło standardem naszych czasów. Bezprzewodowy, światłowodowy – możliwości podłączenia do sieci jest mnóstwo a dostęp do informacji mamy prawie że zawsze i prawie wszędzie. Dlaczego prawie? Ponieważ akces do internetu jednak nie jest zawsze i wszędzie a z punktu widzenia przesyłu informacji, to słowo „prawie” ma fundamentalne znaczenie.

Nie można ukrywać, że w komunikacji P2P czyli Person to Person, SMS w porównaniu z innymi formami tekstowej komunikacji, ma swoje ograniczenia. Nie można np. prowadzić swobodnie grupowych konwersacji, co jest obecnie niezwykle popularną i wykorzystywaną funkcją. I o ile w komunikacji bezpośredniej SMS mimo wszystko trochę stracił na popularności, to jednak nawet najmłodsi użytkownicy telefonów komórkowych podkreślają „jeśli chcesz, aby Twoja wiadomość dotarła natychmiast i była szybciej odczytana – wyślij SMS-a”

To jest właśnie jedna z największych zalet krótkiej wiadomości tekstowej – pewność jej otrzymania. Format SMS jest obsługiwany przez każdy telefon i domyślnie w każdym modelu znajdziemy aplikację do otwierania i tworzenia wiadomości. Osoba, z którą chcemy rozmawiać może nie mieć Facebooka, może nie mieć Instagrama, ale na pewno ma telefon i numer. Zatem ma wszystko, aby się z nią w sposób pewny, skomunikować. 

Wysyłki SMS oparte są o sieci operatorskie, zatem są one zdecydowanie gęściej rozmieszczone w Polsce i na świecie aniżeli nadajniki internetowe typu 4G czy 5G. To również w znaczący sposób wpływa na to, że SMS staje się pewniejszy, szybszy i bardziej uniwersalny.

Biorąc jednak temat z punktu widzenia komunikacji biznesowej, to uniwersalność formatu jakim jest SMS, jest jego największą i najbardziej istotną cechą. Jeżeli chcemy dotrzeć do szerokiej grupy odbiorców, w różnych kategoriach wiekowych, o różnych preferencjach technologicznych, to SMS jest zdecydowanie najlepszą i najpewniejszą formą komunikacji. Docieramy  z informacją do najbardziej prywatnego urządzenia każdego klienta, mając praktycznie 100% przekonanie, że wiadomość została odczytana. Z punktu widzenia biznesu jest to nie bez znaczenia.

Podsumowując zatem: czy SMS działa? Zdecydowanie tak! Czy stracił na popularności? Zależy jak na to spojrzeć – w komunikacji międzyludzkiej, jako podstawowe narzędzie komunikacji na pewno tak, jednak SMS stał się narzędziem bardziej specjalistycznym, używanym gdy potrzebny jest stabilny kontakt. Rozkwit jednak SMS przeżywa w komunikacji biznesowej i tutaj to narzędzie jest nie do zastąpienia.

Czytaj również

SMS buduje lojalność

Według danych opublikowanych przez firmę Mobit, nawet 50 proc. konsumentów dokonuje zakupu po otrzymaniu wiadomości SMS z kodem rabatowym na produkt. Kampanie SMS mają nawetCzytaj więcej

Możliwości wiadomości SMS w biznesie – przypomnienia

Jak mantrę powtarzamy, że SMS odnalazł swoje miejsce w działalności biznesowej. Pytanie, które naturalnie się zatem pojawia – co to dokładnie oznacza i gdzie krótkąCzytaj więcej

Promocje SMS-em? To działa!

Promocje SMS to sprawdzony mechanizm dotarcia do szerokich grup klientów Ten rodzaj promocji SMS jest często stosowany przez firmy, które chcą skutecznie dotrzeć do swoichCzytaj więcej

SMS – czy to jeszcze działa?

Mówiąc o SMS-ie trudno traktować go w kategoriach „działa / nie działa”. SMS przecież ma za zadanie przekazywanie informacji w formie tekstowej i to prawieCzytaj więcej

MMS – wysyłaj więcej i ciekawiej

Wysyłaj obraz, wideo i dźwięk Nasz system wysyła MMSy do wszystkich polskich sieci. Możesz zrobić to pojedynczo albo hurtowo (np. 1000 MMSów). Kampanie MMS umożliwiają:Czytaj więcej