Opublikowano: 02 maja, 2021, Czas czytania: 3 Min

Komunikacja SMS-owa może być doskonałym narzędziem windującym sprzedaż, jednak źle użyta może nie tylko nie przynieść oczekiwanych efektów, ale także zniechęcić klientów do nas. Co zatem zrobić, aby SMS-y działały dobrze i nie były traktowane jak SPAM?

Zły czas wysyłki

Większość z nas ma określony czas, kiedy wiadomości odbiera jako coś zupełnie normalnego i czas, który przeznacza na rodzinę / rzeczy prywatne i wiadomości nie są dobrze widziane. Zazwyczaj graniczną godziną, jeśli chodzi o SMS-y marketingowe jest godzina 19, chociaż najskuteczniejsze są te wysyłane do 18. Jeśli natomiast chodzi o godziny poranne, to absolutnie niedopuszczalne są wiadomości przed godziną 7 rano. Najlepiej jednak wysyłać informacje po godzinie 8.

Dlaczego?

Nie chodzi tylko i wyłącznie o to, że możemy takimi SMS-ami zdenerwować naszego klienta, wkraczając wiadomościami brutalnie w jego życie prywatne i zakłócając mir domowy. Chodzi także o to, że wiadomości takie okażą się wyrzuconymi w błoto pieniędzmi, ponieważ nikt nie pochyli się i nie zastanowi nad informacjami, które odebrane może i zostały ale zabrakło na nie z rana uwagi i czasu potrzebnego do tego, aby taką wiadomość dobrze przeanalizować.

Brak nazwy firmy / nadawcy

Wyobraźmy sobie sytuację: otrzymujesz wiadomość SMS, z nieznanego numeru. W treści zachęta do kliknięcia w link i brak podpisu. Co w takim momencie myślisz?

Znaczna część osób (i całe szczęście) czuje niepokój i odbierze taką wiadomość jako próbę wyłudzenia danych bądź kradzieży. Jaka jest zatem skuteczność wysyłki kampanii SMS bez podpisu? Na pewno żadna bądź, być może jakimś cudem minimalna!

Taki błąd może sporo kosztować, w zależności od wielkości bazy numerów telefonów.

Co zatem można zrobić? Są 2 wyjścia:

  • wykupienie dedykowanej nazwy nadawcy – odbiorca otrzyma w takim przypadku wiadomość bez numeru telefonu wysyłającego, ale z nazwą nadawcy w nagłówku np:. SZKOŁA, FIRMA ABC itd. 
  • można także po prostu podpisać się w treści wiadomości SMS. Jest to opcja bezpłatna jednak powodująca utratę cennych znaków na rzecz nazwy.

Warto pamiętać o tym, że w wiadomości SMS trzeba przyjąć jakąkolwiek formę podpisu. Niedopuszczalny jest jego brak. Niestety bywa i tak, że osoby przygotowujące kampanie zapominają o tej podstawowej kwestii, mocno skupiając się tylko na treści. Błędy się zdarzają, dlatego warto robić wszystko, aby podobnych sytuacji w swoim przedsiębiorstwie uniknąć.

Zła nazwa nadawcy 

Podobnie jak brak nadawcy działa zła nazwa nadawcy. Zła nazwa nadawcy to taka, która odbiorcy nie pozwala na dokładną identyfikację firmy / osoby wysyłającej wiadomość.

Są to zatem ogólne nazwy typu KONTAKT, BIURO, INFO

Oczywiście takie nazwy są używane dość często natomiast należy pamiętać o tym, że:

  • należy w powyższym przypadku koniecznie się podpisać, czyli napisać nazwę firmy w treści wiadomości
  • nazwy typu INFO bądź KONTAKT wykorzystywane są przez wiele firm i w telefonie układają się w jednej historii wiadomości. Co to oznacza? Ano to, że firma wędliniarska używająca nazwy nadawcy KONTAKT, jak i firma odzieżowa używająca nazwy KONTAKT,będą swoje wiadomości w telefonie adresa układały jedna pod drugą, jakby były od jednej i tej samej firmy. Fizycznie jednak będą od dwóch różnych przedsiębiorstw, które tylko używają takiej samej nazwy.

Czytaj również

SMS buduje lojalność

Według danych opublikowanych przez firmę Mobit, nawet 50 proc. konsumentów dokonuje zakupu po otrzymaniu wiadomości SMS z kodem rabatowym na produkt. Kampanie SMS mają nawetCzytaj więcej

Możliwości wiadomości SMS w biznesie – przypomnienia

Jak mantrę powtarzamy, że SMS odnalazł swoje miejsce w działalności biznesowej. Pytanie, które naturalnie się zatem pojawia – co to dokładnie oznacza i gdzie krótkąCzytaj więcej

Promocje SMS-em? To działa!

Promocje SMS to sprawdzony mechanizm dotarcia do szerokich grup klientów Ten rodzaj promocji SMS jest często stosowany przez firmy, które chcą skutecznie dotrzeć do swoichCzytaj więcej

SMS – czy to jeszcze działa?

Mówiąc o SMS-ie trudno traktować go w kategoriach „działa / nie działa”. SMS przecież ma za zadanie przekazywanie informacji w formie tekstowej i to prawieCzytaj więcej

MMS – wysyłaj więcej i ciekawiej

Wysyłaj obraz, wideo i dźwięk Nasz system wysyła MMSy do wszystkich polskich sieci. Możesz zrobić to pojedynczo albo hurtowo (np. 1000 MMSów). Kampanie MMS umożliwiają:Czytaj więcej